Nasza drużyna pobiła rekord Polski!

autor: Polska Kadra

Dodano: 2013-11-10

title

Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański zajęli piąte miejsce w wyścigu drużynowym podczas zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które rozgrywane są na torze w Calgary.

Na początku na torze w Calgary zaprezentowały się dwa najsłabsze zespoły w stawce, Austriacy okazali się lepsi od Chińczyków, ale czasy powyżej 3:50,00 nie dawały nadziei na miejsce w czołowej dziesiątce. Już w drugiej parze wystartowali Amerykanie, rywalizowali oni w parze z Japończykami i praktycznie z każdym okrążeniem powiększali przewagę, w końcu zbliżyli się do rywali już nawet na około 100 metrów. Reprezentanci USA byli nawet bliscy poprawienia rekordu świata na tym dystansie, ale ostatecznie zabrakło do tego 0,86 sekundy. Brian Hansen, Jonathan Kuck i Trevor Marsicano uzyskali wynik 3:38,66 i bardzo wysoko zawiesili poprzeczkę kolejnym zespołom.

W kontekście walki Polaków o olimpijską kwalifikację w tej konkurencji bardzo ważny był start Francuzów, którzy w trzeciej parze rywalizowali z Belgami. Trójkolorowi z Alexisem Continem na czele uzyskali czas 3:44,19 i zdecydowanie pokonali panczenistów zza swojej północnej granicy. Ważny był też start Niemców i Włochów w kolejnym wyścigu. Lepszymi okazali się nieoczekiwanie ci drudzy, którzy uzyskali czas 3:43,37 i zajmowali drugie miejsce przed startem ostatnich sześciu ekip.

Po przerwie na czyszczenie toru na starcie zobaczyliśmy naszych reprezentantów w składzie Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański. Rywalami biało-czerwonych byli reprezentanci gospodarzy Denny Morrison, Lucas Makowsky i Mathieu Giroux, a więc mistrzowie olimpijscy z Vancouver. Polacy zaczęli dużo wolniej od rywali, przez większą część dystansu mieli piąty wynik. Zdecydowanie przyspieszyli na ostatnich dwóch okrążeniach i ostatecznie wynikiem 3:41,72 o prawie 2 sekundy poprawili rekord Polski. Do Kanadyjczyków zabrakło nam ostatecznie zaledwie 0,33 sekundy.